پروژه نهضت ملی مسکن چقدر پیشرفت کرد؟

پروژه نهضت ملی مسکن چقدر پیشرفت کرد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز نشست تعیین تکلیف واحدهای قابل افتتاح تعاونی‌ های مسکن مهر با حضور آقای رستم قاسمی - وزیر راه و شهرسازی- و آقای حجت‌الله عبدالملکی -وزیر تعاون-برگزار شد. در این نشست حدود ۵۰۰۰ واحد مسکونی با دستور وزیر راه و شهرسازی و به نام حضرت علی‌(ع) افتتاح شد. هم‌چنین سه استان البرز، خوزستان و لرستان به ارائه گزارش خود مبنی بر تعیین تکلیف مسکن مهر و تعاونی‌های باقی مانده در استان خود پرداختند.

آقای رستم قاسمی با بیان اینکه در نهضت ملی مسکن امروز بیش از 1.5 میلیون زمین آماده بارگذاری است، عنوان کرد: این رقم به زودی به دو میلیون و ۴۰۰ واحدی که پیش از این قول داده بودیم، خواهد رسید.

وی افزود:‌ همچنین تعیین تکلیف سقف چهار میلیون مسکنی که قرار است طی چهار سال ساخته شود را در دستور کار قرار داده‌ایم و عملیات اجرایی بخش زیادی از آن نیز آغاز شده است. 

وزیر راه و شهرسازی از آغاز عملیات اجرایی  ۸۶۰  هزار مسکن خبر داد و گفت:‌ از این تعداد مسکن ملی نزدیک به ۱۰۰ هزار واحد متعلق به نیروهای مسلح است؛ همچنین میخواهیم بر اساس دستور رئیس جمهور و با منابعی که برای مسکن مهر پیش‌ بینی کرده‌ایم، ‌این مسکن نیز تعیین تکلیف شود.

آقای قاسمی مساله مسکن را یکی از موضوعات جدی و اساسی مردم خواند و گفت:‌ دولت سیزدهم تصمیم دارد مشکل را در کشور حل کند و بنده بر این باورم که با هماهنگی و همدلی که در حوزه دولت وجود دارد، ‌ این امر محقق خواهد شد و این کار را تا پایان دولت و براساس دستور و تاکید رئیس جمهوری اجرا خواهیم کرد.

وی روند آغاز عملیات اجرایی ساخت مسکن در کشور را قابل قبول برشمرد و عنوان کرد:‌ حتما از وزارتخانه‌های مختلف مخصوصا از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بهره خواهیم گرفت و امیدوارم عملیات اجرایی توافق ساخت ۴۰۰ هزار واحدی که توافقنامه آن را امضا کرده‌ایم نیز شروع شود و گامی در جهت کمک به تکمیل طرح نهضت ملی مسکن باشد.

ساخت ۸۴۰ هزار مسکن توسط تعاونی‌ها

هم‌چنین آقای حجت‌ الله عبدالملکی‌ ـ وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی،از زمان آغاز کار دولت سیزدهم تمرکز ما بر روی تعاونی بوده است و در همین راستا ۶۰۰ تعاونی بزرگ مشکل‌ دار را شناسایی  مشکل آنها را حل کرده ایم.


وی افزود: ۱۰ هزار تعاونی مسکن داریم که ۹۵۰۰ تعاونی موفق بودند و بقیه تعاونی‌ها دارای مشکلاتی هستند که ناشی از رسیدگی نکردن به موضوعات آنها بوده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در بخش تعاونی از نمره ۲۰، ۱۹ گرفته‌ایم، گفت: مدیران‌ کل ادارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در استان‌ ها مستقر کرده‌ایم که در استان‌ها مسئولیت دارند مشکلات تعاونی‌ ها را بررسی و پیگیری کنند.

وی ادامه داد: ۸۴۰ هزار واحد مسکن توسط تعاونی‌ ها ساخته شده است که ۳۸ هزار و ۹۰۰ واحد به مشکل برخورده‌اند که باید حل شود؛ امروز هم شاهد بهره‌برداری از ۵۵۰۰ واحد مسکن در قالب تعاونی هستیم.

وزیر کار، بخش تعاون را بخش مهم در اقتصاد کشور برشمرد و گفت: باید تعاونی‌ها به جایگاه اصلی خود برسند و به سهم ۲۵ در اقتصاد ملی کشور دست پیدا کنند.

نهضت ملی مسکن در یک نگاه

بنابراین گزارش، قانون جهش تولید و تامین مسکن (نهضت ملی مسکن) مصوب ۱۷ مرداد ماه سال ۱۴۰۰ یکی از برنامه‌های کلان دولت سیزدهم محسوب می‌شود. دولت با تلفیق دو طرح «نهضت ملی مسکن» و «اقدام ملی مسکن» قصد دارد چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال احداث کند. بانک‌ها موظف شده‌اند سالیانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به طرح جهش تولید و تامین مسکن اختصاص دهند.

طبق آخرین آماری که آقای محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ ارائه داده تا روز ۱۴ اسفندماه ۱۴۰۰  تعداد ۵۳۴ هزار واحد در قالب اقدام ملی و ۳۳۰ هزار واحد در قالب نهضت ملی مسکن، مجموعا ۸۶۴ هزار واحد یا تکمیل شده یا آماده عملیات اجرایی است. گفته می‌شود تاکنون حدود ۴۰ هزار واحد در دو طرح ذکر افتتاح شده است. بنا به گفته وزیر راه و شهرسازی برای یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد هم زمین تامین شده است. مجموعا در دو طرح حمایتی نهضت ملی مسکن و اقدام ملی ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تاکنون ثبت نام کرده‌اند.

وام این واحدها در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، دیگر کلانشهرها ۴۰۰ میلیون، مراکز استانها ۳۵۰ میلیون، سایر مناطق شهری ۳۰۰ میلیون و روستاها ۲۵۰ میلیون تومان با نرخ سود حداکثر ۱۸ درصد تعیین شده است. طبق آخرین برآوردها قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن ۴.۷ میلیون تومان خواهد بود.